Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Merhaba herkese, bugün yine sizlere kullandığımız bir seo tekniği hakkında nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair bilgiler sunmak istiyorum.

Hepimiz zaman zaman sitelerimizi arama motorlarında daha üst sıralarda görmek için veya tabiri değiştirmek gerekirse sitelerimize ziyaretçilerin daha fazla gelmesini sağlamak için seo çalışmaları yaparız veya bu konuda çalışma yapan kişilere seo çalışması yaptırırız.

Bu çalışmaları yaparken amacımız yukarıda belirttiğim gibi sitemizi arama motorlarında daha üst sıralara taşımaktır. Ve diğer bir tabirle sitelerimize daha fazla ziyaretçi çekmektir. Webmaster arkadaşlarımız sitelerine birçok seo tekniği uygulamakta veya yaptırmaktadır.

Uyguladığımız seo teknikleri kısaca şunlardır ;

 • Tanıtım yazısı
 • Banner reklam
 • Sosyal imleme
 • Paravan blog
 • Yorum backlink
 • Forum tanıtımları
 • Sosyal ağlar
 • Link alımı

Bu liste aslında birçok farklılık ve çeşitle daha uzayıp gidebilir. Algoritmalar değiştikçe bazı teknikler etkisiz olmaya başladığı gibi bazı tekniklerde daha fazla önem kazanabilmekte. Hatta yeni tekniklerin gündeme gelmesi bile söz konusu olabiliyor.

Backlink Nedir ?

Ben size Türkçe anlamı “geri dönüş linki” olan backlinkten yani link alımından bahsetmek istiyorum. Zaman zaman sitelerimiz için link alımları yapmamız gerekmektedir.

Gerekmektedir diyorum çünkü bazen özgün içerik, seo uyumlu içerik, tanıtım yazısı, sosyal ağlar falan derken uyguladığımız teknikler yetersiz gelebilmekte veya daha fazlasına ihtiyaç duyabilmekteyiz.

Link alımları sitemiz için çok önemli bir etkendir. Çünkü arama motorları bir başka sitede yayınlanan linki gördükleri zaman yayınlanan sitenin tavsiye edildiğini, başarılı bir site olduğunu düşünmekte. Çünkü çoğumuz bir makaleyi veya bir siteyi beğendiğimiz zaman kendi sitelerimizde o sitelerin içeriğinden alıntı yaptıysak link çıkarız veya çok önemli bir siteyse o siteyi öve öve bitiremeyiz resmen tanıtım yazısı ile link vermiş oluruz. Çok önemli bir siteyse dedim çünkü açık konuşmak gerekirse hiçbirimiz kalkıp beğendiğimiz veya takip ettiğimiz bir siteye durduk yere link çıkmıyoruz. Biz Türklerde web olayı tamamen parasal ilişkiye dönmüş durumda. Yabancı sitelere girip çıkıyorsanız veya yabancı blogları takip ediyorsanız oralarda bu durumun tam tersini görebilirsiniz. Neyse demek istediğim bir site link çıkıyorsa link verdiği sitenin kaliteli olduğunu düşünüyor anlamına geliyor arama motorları nezdinde.

Burada bizim arama motorlarının bu açığını nasıl kullanmamız gerekir onu anlatmak gerekirse dikkat etmemiz gereken az ama çok önemli maddeler mevcut.

Link Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 • Öncelikle link alımı yaparken uzun süreli link alımı yapmayı tercih etmeliyiz. Çünkü biranda binlerce alt sayfadan ve sitenin ana sayfasından link alıp bunun bir ay sonra dibe düşmesi sitemiz açısından hiç iyi olmayacağını bilmeliyiz.
 • Bir kere link alımına başladıysak bundan sonra sürekli ara ara link alımları yapmamız gerekir. Çünkü dışardan gelen backlink sayımızı düzenli olarak sürekli yükseltmemiz gerekiyor.
 • Üstte saydığım diğer seo tekniklerinden paravan blog sistemini değerlendirmeye alıp bu yönde çalışmalarınız bulunuyorsa direk sitenize değilde paravan bloglarınıza link alımı yaparak paravan bloglarınızdan ana sitenize link çıkışı yapmanız daha fazla katkı sağlar size.
 • Link alımlarında dikkat etmemiz gereken bir diğer husus sırf link alıyor olmak için değil gerçekten sitemize fayda sağlaması için link alımı yapmalıyız. Yani kriterlerimiz kaliteli sitelerden yana olmalı.
 • Link alımı yapacağımız sitelerin kendi site içeriğimiz ile eş değer olması gerekmektedir. Atıyorum bir saat satış sitemiz varsa sağlık sektöründe içerikler üreten bir siteden veya yemek tarifleri içerikleri yayınlayan siteden alacağımız linkin bize faydası değil zararı olur. Bir berber ile kasap aynı işi yapmıyor değil mi ? Bir berber kasabı neden tavsiye etsin ?
 • Link alımı yaparken otoriter sitelerden link almalıyız. Alanında kendisini kanıtlamış sitelerin footerından veya sidebarından neresinden link alırsanız alın size dönüşü gayet olumlu olacaktır.
 • Link aldığınız sitelerin link çıkışlarının az olmasına önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü sizinle beraber 100 siteye daha link çıkan bir siteden size pek fayda sağlanmayacaktır.
 • Link alımı yapacağımız sitelerin bir diğer özelliği ise güncel olmasıdır. Mümkün oldukça güncel sitelerden içerik alın.
 • Sosyal ağlarda aktif sitelerden alacağınız linklerde sizin için iyi olacaktır. Çünkü yeni seo algoritmalarında sosyal ağ kullanımı daha fazla önem kazandı. Ve o sitelerin sosyal ağ desteği ile arama motorlarında yer edindiği başarı sizede yansıyacaktır.
 • Link alırken tek bir kategoriye veya tek bir yazıya değil. Sadece anasayfa olarakta değil. Sitenizin tüm alt alanlarına alabilmeye çalışın. Hatta öncelikle link alımlarını yazılarınıza, sayfalarınıza, kategorilerinize ve daha sonra site anasayfasına olarak sıralandırıp almanız daha çok fayda sağlayacaktır.
 • Link alırken eski kriterlere pek takılmamanız lazım. Pagerank değeri eskiden çok yaygın olarak kullandığımız kriterlerden birtanesiydi. Ama eskide kaldı yani artık eskide kalan kriterleri günümüzde kullanmaya devam etmemelisiniz.
 • En önemli maddeyi sona sakladım. Backlink almadan önce sitenizin site içi seosunu tam anlamıyla iyileştirmiş olmanız gerekmektedir. Çünkü ilk olarak kendinizi güçlendirmeniz size dışardan sağlayacağınız destekler ile daha fazla katkı sağlar.

Backlink alımı konusunda benim size tavsiyelerim bu kadar. Umarım sizler için faydalı bir içerik oluşturmuşumdur. Yanlış aksettiğim veya sizin farklı bir bakış açısıyla baktığınız kriterler varsa yorum alanından belirtmenizi rica ederim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorum yapın