Seo Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Merhaba, bu gecede sizlere elimden geldiğince, tecrübe edindiğim kadarıyla seo uyumlu içerik nasıl oluşturulur ve nelere dikkat etmeliyiz onları anlatmaya çalışacağım. Elimden geldiğince tecrübelerimi aktarmaya çalıştığım kişisel blogumu takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

Sizlerden tek ricam yazıyı okurken metni anlamaya çalışmanızın yanı sıra dikkatinizi toplayıp uyguladığım teknikleride görün.

SEO Nedir ?

SEO kelime anlamı itibariyle Türkçede “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelen ve ingilizcesi “search engine optimization” olan kelimenin kısaltmasıdır. Kısaltmayı es geçecek olursak adı üstünde arama motoru optimizasyonu. Yani arama motorlarına yönelik sitelerimize uygulamamız gereken optimizasyonların, tekniklerin genel adı.

Arama motorlarında sitelerimizin daha üst sıralara çıkabilmesi için uyguladığımız iyileştirme tekniklerinin bütününe seo denmektedir. SEO, Site içi ve Site dışı seo olmak üzere ikiye ayrılır.

Ve bana kalırsa site içi seo teknikleri daha önemlidir. İçeride birlik olduğu zaman dışarıdan gelen hiçbir saldırı etkili olmayacaktır. Bu nedenle site içi seo tekniklerine daha fazla odaklanmalısınız.

Site İçi SEO Teknikleri Nelerdir ?

 • Özgün içerik üretmek,
 • İçeriklerimizde görsel kullanarak içeriğimizi zenginleştirmek,
 • Sitede kullandığımız resimlere alt tag eklemek,
 • Aynı kategoride bulunan diğer içeriklerle link bağlantısı kurmak,
 • Ziyaretçinin ilgisini çekebilecek tüm uygulamaları ulaşabileceği konumda tutmak.

Maddeleri az ekledim farkındayım ancak içeriğin amacından kaymak istemiyorum o nedenle 5 madde yeterli şimdilik.

Sitemizin site içi seosunu yukarda saydığım ve saymadığım fakat sizin bildiğiniz teknikler ile tamamladıktan sonra sıra sitemizde içeriklerimizi arama motorlarının sevdiği şekilde seo uyumlu yazmaya geldi.

Seo uyumlu içeriklerde olması gerekenler nelerdir ?

Aslında buna az önce site içi seo tekniklerinde azda olsa değindim ancak yinede tekrar etmekte fayda var.

 • Özgün içerik olması önemli etken çünkü arama motorları özgün içerik üreten siteleri sever.
 • İçeriklerimize mutlaka ufak ebatlarda bir görsel eklemeliyiz. Ziyaretçi aramasını yaptığında eklediğimiz görsel aramasıyla alakalıysa mutlaka tıklayacaktır ve sitemize girecektir.
 • Daha önce eklediğimiz içeriklerden alıntılar yapabiliriz. Veya diğer içeriklerimizden birine link vererek hem ziyaretçiyi sitemizde uzun tutmuş oluruz hemde içerik sayfalarımızı güçlendirmiş oluruz.
 • Seo uyumlu içeriğimizde olmazsa olmaz kriterlerden biriside içeriğimizin uzun olması. İstisnai durumlar dışında içeriğimizi eklerken mutlak suretle daha fazla bilgi vermeyi amaçlamalısınız.
 • İçerik içerisinde kısaltmalardan uzak durmalısınız çokça. Gerekli gereksiz kısaltmalarda bulunmamalısınız.
 • Alakalı, alakasız etiket eklememelisiniz. Etiketler içeriğinizin seosuna zarar verebilir. Bununla ilgili aşağıdaki linkteki makalemizi okuyabilirsiniz.

İçeriklerimize Etiket Eklemek Faydalı Mı Zararlı Mı ?

Seo uyumlu içerik yazmaya yönelik tavsiyelerim bu kadar umarım faydalı bir yazı olmuştur. Başka bir tavsiye makalemde görüşmek üzere, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorum alanından görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Buarada eğer bakmak isterseniz “Kendimizi Arama Motorlarına Nasıl Sevdiririz ?” başlıklı makaleme buradan tıklayarak göz gezdirebilirsiniz.

Yorum yapın